Nedostatek pokroku při hubnutí je demotivující. Stačí však ke snížení nadváhy zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita? Ukazuje se, že problém je mnohem složitější. Ke stagnaci hmotnosti nepřispívají jen odchylky od jídelníčku. Dalšími důvody neúspěchu mohou být nedostatek spánku a nemoci.
Co brání hubnutí? Tady je důvod, proč se váha nechce pohnout.
- Hubnutí je časově náročný proces, který vyžaduje disciplínu a oběti.
- Hlavním důvodem neúspěchu diety je obvykle překročení záporné kalorické bilance, ale to není jediná věc, která brání účinnému hubnutí.
- Příliš mnoho stresu, nedostatek spánku nebo dokonce užívání některých léků a nemocí může být překážkou hubnutí.
Hubnutí je zdlouhavý proces a na cestě k němu můžete narazit na mnoho překážek, které vám zabrání dosáhnout vytouženého cíle. V souvislosti s hubnutím se zaměřujeme především na stravu a cvičení, i když důležitou roli hrají i další faktory. Čím to tedy je, že váha nejde dolů a nezůstává dole? Zde je pět nejoblíbenějších blokátorů hubnutí.
Nedostatek spánku
Zdravý spánek je jedním z faktorů, které rozhodují o hubnutí. Nedávná studie zjistila, že ženy, které spí pět hodin denně, častěji přibírají na váze než ty, které spí sedm hodin.
Vědci se domnívají, že to může být způsobeno vylučováním velkého množství kortizolu, který je zodpovědný za pocit hladu. Kromě toho jsou lidé, kteří spí méně, také méně aktivní, což znamená, že spalují méně kalorií. Nedostatek spánku způsobuje, že se kvůli energii přejídáme. Bohužel, když máme nedostatek spánku, často saháme po vysoce kalorických svačinkách, jako jsou čokoládové tyčinky nebo jídla z rychlého občerstvení.
Příliš mnoho stresu
Život v neustálém stresu vaší váze neprospívá. Na vině je opět kortizol, který nejenže zvyšuje chuť k jídlu (odtud oblíbené rčení „snězte si stres“), ale je také zodpovědný za hromadění tukové tkáně kolem břicha.
Stres má negativní vliv na zdraví, proto se vyplatí naučit se ho ovládat. Užitečné jsourelaxační techniky, ale v některých případech je nutné změnit životní styl nebo dokonce zaměstnání.
Nízká úroveň fyzické aktivity
Pravidelně cvičíte, ale nehubnete? Důvodem může být špatný cvičební program nebo úplná absence cvičebního plánu. Odborníci doporučují pro dosažení nejlepších výsledků kombinovat kardio cvičení se silovým tréninkem. Někteří lidé dávají přednost kardio cvičení, ale z dlouhodobého hlediska jsou pro hubnutí rozhodující svaly. Kromě toho by se mělo cvičit pětkrát týdně, nejlépe každý den.
Krátká procházka nebo běh v parku tedy nestačí. Dalším problémem v souvislosti s fyzickou aktivitou je adaptace organismu na cvičení. Pokud jsou monotónní, zvykneme si na ně a spalování kalorií se stává méně efektivním. Závěr – zaveďte do svého cvičebního plánu něco nového.
Výživové hříchy
Myslíte si, že váš jídelníček je zdravý a nízkokalorický, takže si můžete sem tam dovolit malou odchylku? Skutečně, pokud si jednou za pár dní dáte něco nezdravého, nebude to mít na vaše hubnutí velký vliv. Problém je, že mnoho lidí si tyto odchylky dopřává příliš často, například každý víkend. Uvolněný večer, setkání s přáteli, rodinná dovolená – to jsou jen některé z příležitostí, kdy jsme ochotni dovolit si více. Nedůslednost vede k nedostatečnému pokroku v hubnutí.
Problémem však nejsou jen nezdravé potraviny, ale také příliš velké porce. Na to zapomínáme, zejména když navštívíme restauraci nebo povečeříme s rodinou. Pokud chcete znovu získat kontrolu nad tím, co jíte, vyplatí se vypracovat si jídelní plán nebo si zapisovat, co v určitý den sníte. Snadněji tak posoudíte, zda nepřijímáte příliš mnoho kalorií navíc.
Nemoci a léky
Některá onemocnění způsobují přibývání na váze, zejména pokud nejsou správně léčena. Onemocnění štítné žlázy, cukrovka, metabolické poruchy jsou jen některá onemocnění, která vyžadují lékařskou péči. Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita nepřinesou očekávané výsledky, pokud neřešíme příčinu stavu způsobujícího přibývání na váze.
Zajímavé je, že podobný účinek mohou mít i některé léky, zejména ty na předpis. Pokud užíváte léky, jejichž vedlejším účinkem je přibývání na váze, poraďte se o tom se svým lékařem. Pokud je to možné, měli byste lék nahradit jiným lékem, který má podobný účinek, ale nezpůsobuje vedlejší účinky.