Největší lži o cukru – který z nich stále věříte?

Největší lži o cukru - který z nich stále věříte?

Cukr – sladké potěšení, které většina z nás spojuje s dětstvím, domácím dortem nebo ranní kávou. Zároveň však látka, která roky vzbudila velkou kontroverzi ve světě dietetiky a medicíny. Kolem něj bylo mnoho mýtů, často reprodukovaných i lidmi, kteří by měli vědět lépe. Mnoho z nich je výsledkem zastaralého výzkumu, chybných interpretací vědeckých údajů nebo jednoduše z marketingových lízání velkých potravin. Podle mého názoru jsem se podíval – největší lži o cukru.

cukr, co mýty

Foto: pixabay.com

Pro správné fungování mozku je nezbytný cukr

Toto je jedno z nejčastěji opakovaných prohlášení, které je ve skutečnosti půltru. Náš mozek opravdu potřebuje fungování glukózy, ale to neznamená, že musíme konzumovat cukr v čisté formě.

Tělo může nezávisle produkovat glukózu z jiných zdrojů, jako je Složité uhlohydráty (celozrnné výrobky, zelenina) nebo dokonce proteiny a tuky v procesu glukoneogeneze. To znamená, že i při nízkém karbohydrátu nebo ketogenní stravě mozek stále získává potřebnou energii, i když nemusí nutně pocházet přímo z cukru.

Studie ukazují, že přebytek cukru ve stravě může paradoxně zhoršit funkci mozku. Vedení k zánětu, poruchám paměti nebo zvýšenému riziku Alzheimerovy choroby. Existují také důkazy, že strava založená na přebytku jednoduchých cukrů může ovlivnit Nestabilita nálady a zvyšuje riziko deprese a úzkosti.

Namísto dosažení rafinovaného cukru je lepší poskytnout tělu energii z plně naplněných produktů, které také poskytují vitamíny, minerály a vlákno. Konzumace cukru v čisté podobě, zejména nadbytek, vede k rychlému skoku v krvi glukózycož může způsobit únavu, podrážděnost a oslabení koncentrace. Proto, ačkoli je nutná glukóza, neznamená to, že musíme pravidelně sáhnout po cukru v čisté formě.

Cukr způsobuje cukrovku

Toto je jeden z největších mýtů, který funguje po celá léta. Diabetes 2. typu, protože o tom mluvíme nejčastěji v tomto kontextu, není výsledkem konzumace samotného cukru, ale důslelem rezistence na dlouhodobou inzulínu. Inzulinová rezistence je stav, ve kterém buňky těla přestanou reagovat na inzulín – hormon zodpovědný za regulaci hladiny cukru v krvi.

Výsledkem je, že tělo produkuje stále více inzulínu, až konečně pankreas udržuje krok a hladina cukru v krvi začíná růst. Hlavním problémem je nadbytek kalorií ve stravě, což vede k obezitě a metabolickým poruchám, které zase přispívají k rozvoji diabetu. K tomuto procesu samozřejmě přispívá vysoký příjem cukru, ale samotný cukr není jediným viníkem.

Existují populace, které konzumují relativně mnoho přírodních cukrů (např. Ve formě ovoce nebo medu), a přesto nezaznamenávají indikátor s vysokým diabetem. Takže nejen spotřebu cukru je rozhodující, ale všechny Kontext stravy a životního stylu, stejně jako přítomnost vlákna, která zpomaluje absorpci cukrů a zabraňuje rychlým inzulínovým skokům. Dieta bohatá na rafinované uhlohydráty a zpracované potraviny může přispět k rozvoji diabetu, ale samotný cukr, konzumovaný s mírou, není jediným viníkem této choroby.

hnědý cukr

Foto: pixabay.com

Hnědý cukr je zdravější než bílý

Hnědý cukr je často vnímán jako „zdravá“ alternativa k bílé, ale je to jen marketingový trik. Ve skutečnosti je rozdíl mezi nimi minimální a scvrkává hlavně na obsah melasy, což dává hnědému cukru jeho charakteristickou barvu a mírně karamelovou chuť.

Někteří říkají, že hnědý cukr je lepší, protože obsahuje Stopová množství minerálů, jako je vápník, draslík, hořčík a železo. Jejich množství jsou bohužel tak malá, že nemají skutečný dopad na zdraví. Chcete -li pokrýt denní poptávku po těchto ingrediencích, museli byste jíst absurdní množství cukrucož by přineslo více škody než užitku.

Z pohledu metabolismu oba typy cukru pracují prakticky stejné, protože se skládají hlavně ze sacharózy. Vliv jejich provozu na hladinu cukru v krvi a inzulínovou ekonomiku je identické, takže výběr hnědého cukru místo bílé Nepřináší žádné zdravotní přínosy. A co víc, některé výrobky označené jako „hnědý cukr“ jsou jednoduše bílý cukr s přidáním barviva nebo malé množství melasy. To znamená, že jejich chemické složení je prakticky totožné.

Rovněž je třeba si uvědomit, že i přirozeně hnědý cukr, jako je Muscovado nebo Demerara, je stále vysoce zpracovaným produktem a není cenným prvkem stravy. Pokud chceme snížit příjem cukru, nejlepší řešení je Snížení jeho množství v denní nabídceMísto toho, aby nahradil jednu z jeho podoby, další. Marketing potravin často uvádí v omyl spotřebitelů, což naznačuje, že některé typy cukru jsou zdravější. Bohužel, ve skutečnosti je to stále stejný produkt, jehož nadbytek poškozuje zdraví.

Cukr způsobuje hyperaktivitu u dětí

Toto je mýtus, který se objevil v 70. letech, kdy americký lékař vytvořil teorii, že cukr způsobuje u dětí hyperaktivitu. Rodiče tuto teorii rychle zvedli a média začala propagovat předmět, což z něj učinilo společnou víru. Problém je v tom, že další vědecký výzkum tuto hypotézu nepotvrdil. Pokusy ukázaly, že u dětí neexistuje žádný přímý vztah mezi příjmem cukru a nadměrnou aktivitou.

Byly provedeny i experimenty, ve kterých bylo rodičům řečeno, že jejich děti konzumovaly velké množství cukru, zatímco ve skutečnosti dostaly látku s placebem. Navzdory tomu dospělí tvrdili, že jejich děti byly více nadšené. To ukazuje, že tento účinek je hlavně výsledkem předsudků a očekávání dospělých, nikoli skutečného působení cukru.

Není to cukr, ale jiné faktory, jako je nedostatek spánku, stres nebo chudé stravy v živinách, Mohou mít mnohem větší dopad na energetickou hladinu a chování dětí. Stojí za zmínku, že přebytek cukru ve stravě dětí může skutečně vést Pro zdravotní problémy, jako je obezita, inzulínová rezistence nebo kaz. Proto je vhodné jeho omezení.

Existují také studie, které naznačují, že některé potravinářské přísady, jako jsou umělá barviva a konzervační látky, mohou ovlivnit chování dětí, což může vysvětlit, proč sladkosti jsou často spojeny s větší energií a impulzivitou. Klíčem je tedy pohled Pro dietu dítěte, holistickyNezaměřuje se pouze na jednu složku, což je cukr.

Med a javorový sirup jsou zdravé náhražky cukru

Mnoho lidí si myslí, že nahrazení cukru medem, javorovým sirupem nebo daty činí jejich stravu zdravější. Ve skutečnosti všechny tyto látky sestávají hlavně z jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy – a mají podobný účinek na tělo, jako je běžný bílý cukr.

Ano, med nebo javorový sirup obsahuje určitá množství antioxidantů a minerálů, ale jejich obsah je tak nízký, že nemá žádný skutečný dopad na zdraví. Fruktóza v nadbytku může být ještě škodlivější než glukóza, protože je metabolizována v játrech a ve velkém množství podporuje mastný orgán tohoto orgánu. Nadměrný příjem fruktózy je také jedním z faktorů přispívajících k inzulínové rezistenci a rozvoji metabolického syndromu.

Proto přeměnka cukru na „přírodní“ náhradníky není řešením, pokud je konzumujeme nadměrně. Klíčem je omezit všechny zdroje cukru ve stravě. Kromě toho mohou být některé produkty označené jako „zdravá sladidla“ stejně zpracovávána jako bílý cukr.

To neznamená, že sirup medu nebo javoru jsou špatné. Ve středním množství nezpůsobí poškození, ale Neměli by se s nimi zacházet jako s „zdravou alternativou“ pro cukr. Nejlepší je omezit přidání sladidel v jakékoli formě. Stojí za to dodat především přírodní cukry z celého ovoce, které také obsahují vlákno, vitamíny a Phytos.

Mýtus se zdravotními vlastnostmi medu nebo javorového sirupu je způsoben hlavně jejich „přirozeným“ obrazem a marketingem, ale pokud jde o účinek na hladinu cukru v krvi, fungují podobně jako běžný cukr. Takže pokud je naším cílem omezit negativní účinky cukru na zdraví, nejlepším řešením by bylo snížit celkové množství sladkých produktů, bez ohledu na to, zda pocházejí z rafinovaného cukru, medu nebo javorového sirupu.

Cukr ve stravě

Foto: pixabay.com

Jak přistupovat k cukru moudře?

Nejde o démonizaci cukru nebo jej zcela eliminuje (pokud k tomu neexistují specifické zdravotní náznaky). Klíčem je udržovat moderování a vědomý přístup k stravě, což vám umožní vychutnat si chuť sladkých produktů bez negativních zdravotních důsledků. Úplné odstranění cukru z nabídky je obtížné a ne vždy nutné, ale jeho omezení může přinést obrovské výhody.

Nejlepší je jíst cukr v přirozené formě – z ovoce, zeleniny nebo celých zrn, které také obsahují vlákniny, vitamíny a antioxidanty. Díky tomu jsou cukry absorbovány pomaleji, aniž by způsobovaly náhlé skoky v glukóze v krvi a nadměrný inzulín. Vyhýbání se přidanému přebytečnému cukru (přítomné v sladkostí, sycených nápojích, zpracovaném jídle) je jednou z nejlepších věcí, které lze pro zdraví udělat. Protože tyto zdroje jsou hlavní příčinou metabolických problémů.

Stojí za to si přečíst štítky a věnovat pozornost skrytým cukrům. Často se objevují v produktech, které se zdánlivě nespojují se sladkostí, jako jsou omáčky, chléb nebo chuť mléčných výrobků. Nemusíte se však vzdát sladké chuti. Můžete použít méně zpracované alternativy, jako například Ovoce, které také poskytují cenné živiny.

Je také klíčem k udržení aktivního životního stylu, protože pravidelný pohyb pomáhá tělu lépe řešit zpracování cukru. Pamatujte, že strava není jen odstranění jedné složky, ale holistická strava a životní styl, která by měla být vyvážena a přizpůsobena individuálním potřebám těla.

Nadměrná omezení často vedou k efektu Yo -YO a nezdravé vztahy s jídlem, takže stojí za to se přiblížit k tématu racionálně. Sladkosti mohou být součástí zdravé stravy, pokud jsou sporadicky a v rozumném množství konzumovány. Rovněž stojí za to experimentovat v kuchyni a připravovat své vlastní méně zpracované verze dezertů, které budou zdravější alternativou k ukládání produktů.

Shrnutí

Potravinářské společnosti manipulují se spotřebiteli po celá desetiletí a představují cukr jako neškodný prvek denní stravya někdy i nezbytná složka pro správné fungování těla. Přebytečný cukr je ve skutečnosti jednou z hlavních příčin civilizačních chorobjako je obezita, diabetes typu 2 nebo kardiovaskulární onemocnění. Bylo by však chybou myslet si, že každý typ cukru má stejný účinek a že jeho úplné odstranění ze stravy je jediným řešením. Klíčem je pochopit, jaké mechanismy jsou za metabolismem cukru, jaké jsou jeho zdroje a v jakém množství může být jeho spotřeba škodlivá.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Přejít nahoru