Při hledání účinných způsobů hubnutí se někteří lidé uchylují k pomoci čajů na hubnutí. Jsou inzerovány jako bezpečné, přírodní a účinné způsoby, které vám pomohou shodit nadváhu. Samozřejmě bez dodržování jakékoliv diety nebo intenzivního cvičení. Jsou čaje na hubnutí úspěchem, nebo neúspěchem? Podíváme se na to.
Účinky čajů na hubnutí
Většina čajů na hubnutí obsahuje složky, které zrychlují metabolismus. Mají také močopudný účinek a napomáhají trávení. Zde jsou některé z nejčastěji vybíraných čajů na hubnutí:
- Černý čaj – obsahuje tein, který stimuluje a podporuje trávicí procesy.
- Červený čaj (puerh ) – podporuje metabolismus tuků a detoxikuje organismus.
- Zelený čaj – má vlastnosti podporující spalování tuků a metabolismus.
- L-karnitin – přidává se do čaje jako složka podporující spalování tuků.
- Diuretické byliny – pomáhají zbavit se přebytečné vody (např. kopřiva a přeslička).
Čaje pomáhají hubnout – fakt nebo mýtus?
Čaje vám pomohou zhubnout – mýtus
Čaje na hubnutí vůbec nespalují tuky. Samy o sobě to nikdy nedokážou. Čaje tohoto typu mohou pouze podpořit tělo v procesu hubnutí. Jejich působení je nepostřehnutelné a často se omezuje na odstranění přebytečné vody a stimulaci metabolismu.
Čaje na hubnutí jsou 100% bezpečné – mýtus
reklama
Nebezpečí pití čajů na hubnutí nesouvisí s faktem jejich užívání, ale s množstvím čaje, které denně vypijeme. Příliš časté pití diuretik může vést k dehydrataci a ztrátě elektrolytů. Čaje na hubnutí, které mají projímavé účinky, mohou narušit funkci střev a způsobit závislost organismu na jejich účincích.
Jojo efekt se týká i čajů na hubnutí – je to fakt.
Pokud je váš úbytek hmotnosti způsoben především ztrátou vody, vaše tělo ji rychle doplní, jakmile přestanete pít čaj. V důsledku toho se ztracená kila rychle vrátí. Účinné hubnutí vyžaduje především změnu stravovacích návyků a fyzické aktivity. Používání samotných čajů nemusí přinést očekávané výsledky – alespoň ne v dlouhodobém horizontu.
Kdo může pít čaje na hubnutí? Jaké jsou alternativy?
Čaje mohou být účinným nástrojem pro hubnutí. Neměly by však být považovány za primární metodu hubnutí. Čaje na hubnutí mohou příležitostně pít lidé, kteří chtějí například povzbudit metabolismus (zelený čaj), zlepšit trávení po těžkém jídle ( mátový čaj) nebo očistit tělo od toxinů ( zázvorový čaj ).
V obchodě stojí za to věnovat pozornost složení čajů na hubnutí. Vyhněte se výrobkům s chemickými přísadami, umělými aromaty a cukrem. Vybírejte bylinné směsi s přírodními složkami, které podporují metabolismus bez rizika vedlejších účinků.
Pokud chcete účinně zhubnout nadváhu, používejte alternativní metody, které podpoří váš organismus. Může to být vyvážená strava (zelenina, tuky, bílkoviny), pravidelná fyzická aktivita (stačí 30 minut chůze denně), dostatek spánku (v průměru 7-8 hodin) a hydratace organismu (min. 2 litry/den).
Čaje na hubnutí jsou spíše marketingovým tahem než zázračným prostředkem na hubnutí. Ano, mohou účinně podpořit organismus. Nikdy však nenahradí zdravou stravu a fyzickou aktivitu.