Mnoho lidí nepije ranní kávu tak, jak doporučují lékaři – může to dokonce ztížit kontrolu hmotnosti.

Mnoho lidí nepije ranní kávu tak, jak doporučují lékaři - může to dokonce ztížit kontrolu hmotnosti.

Kávu byste neměli pít hned po probuzení, zejména ne na lačný žaludek. Podle odborníka ovlivňuje hormonální funkci těla.

Mnoho lidí na to myslí hned po probuzení. Někteří se nemohou dočkat rána, ale touží po něm už večer předtím, když jdou spát. Někteří lidé nesmějí do prvního šálku říct ani slovo.

Káva by se neměla pít na lačný žaludek.

Značná část lidí začíná své ráno šálkem kávy. Není to překvapivé, protože kofein obsažený v kávě je povzbuzující a kupodivu často způsobuje ranní únavu.

Pití kávy na lačný žaludek se však nedoporučuje, říká odborník na výživu.

„Na lačný žaludek se káva rychleji vstřebává do těla, což může způsobit řadu příznaků, od bušení srdce až po pocení a pálení žáhy.“

Podle lékaře jsou bušení srdce, pocení a třesavka způsobeny kofeinem obsaženým v kávě. Když ráno zkonzumujete první dávku kofeinu – v tomto případě šálek kávy – hned po snídani, vstřebává se do těla pomaleji a rovnoměrněji než při konzumaci nalačno.

Podle lékaře je pálení žáhy způsobeno žaludeční kyselinou, jejíž produkci káva urychluje. Žaludeční kyselina, která stoupá na lačný žaludek, způsobuje pálení žáhy častěji než ta, která stoupá na plný žaludek, proto je lepší dát si šálek kávy jako poslední.

Může také ztěžovat kontrolu hmotnosti.

Mnoho lidí nepije ranní kávu tak, jak doporučují lékaři - může to dokonce ztížit kontrolu hmotnosti.

Podle Peury má pití kávy na lačný žaludek vliv i na hormonální funkce organismu.

„Káva zvyšuje produkci kortizolu, stresového hormonu. Hladina kortizolu je vysoká už ráno, takže pít kávu hned po probuzení, zejména na lačný žaludek, není dobrý nápad.“

Podle Peury vysoká hladina kortizolu zvyšuje hladinu cukru v krvi, což následně způsobuje, že tělo produkuje inzulín. To, že se inzulín uvolňuje ještě před jídlem, může ztížit kontrolu hmotnosti.

„Konzumace kávy nalačno pravděpodobně není hlavní příčinou problémů s kontrolou hmotnosti, ale pokud máte problémy se spalováním tuků, stojí za to zkusit odložit ranní kávu na pozdější hodiny,“ radí lékař.

Existuje optimální čas na ranní kávu.

Peura říká, že optimální doba pro ranní kávu je 1-1,5 hodiny po probuzení, protože tehdy se hladina kortizolu v těle přirozeně snižuje. O něco více než hodinu později můžete také snídat, což zpomalí a vyrovná trávení kávy.

„Je však třeba mít na paměti, že to vše je jen dolaďovací cvičení. „Pokud chcete pít kávu ihned po probuzení, je nepravděpodobné, že by to způsobilo nenapravitelné škody na vašem zdraví,“ připomíná Peura.

Pokud tedy chcete, můžete optimalizovat ranní příjem kávy, ale není to nezbytné.

Přejít nahoru